Dach jest najważniejszą częścią budowli, zaraz obok fundamentów. Spełnia określone funkcje – nie tylko ma nas chronić przed niekorzystnymi warunkami z zewnątrz, nie dopuszczać do środka śniegu czy deszczu, ale spełnia również funkcję izolacyjną, to jest izoluje budowlę od ciepła i zimna.
Obecnie najważniejszym trendem w budownictwie jest oszczędzanie energii, jednakże trudno o tej oszczędności mówić, gdy na początku nie zainwestuje się w porządne materiały budowlane. To samo dotyczy dachów – dobrze wykonany dach, to taki, który jest poprawnie zamocowany, dobrany, a także który składa się z tylko wysokich jakości materiałów, które z kolei przekładają się potem na dalszą oszczędność. Nie jest tajemnicą, że na produktach budowlanych nie ma co oszczędzać, ponieważ jest to inwestycja, która zwróci się nam z nawiązką w przyszłości, tak samo, jak nie jest tajemnicą, że do budowy dachów należy stosować tylko określone i przeznaczone materiały dachowe.
Pokrycia dachowe
Rozróżniamy dwa główne rodzaje pokryć dachowych, mianowicie lekkie i ciężkie. Lekkimi będą wszelkiego typu blachy na dach, które mają tę zaletę, że szybko i wygodnie się montuje, można je stosownie przyciąć i wygiąć i w związku z tym dopasować idealnie pod konstrukcję dachową.
Ciężkimi pokryciami dachowymi będą dachówki. I tutaj wyróżniamy dwa rodzaje: dachówki ceramiczne i cementowe. Czym się różnią? Dachówki wytwarzane poprzez wypalanie gliny są najdłużej stosowanym pokryciem. Do tego są „długowieczne” – szacuje się, że potrafią wytrzymać nawet 100 lat. Ponadto cechują się jedną rzeczą, która dla jednych jest atrakcyjna, dla innych nie do przyjęcia – dachówki z ceramiki nawet z tej samej partii produkcyjnej różnią się między sobą odcieniami, a nawet te odcienie zmieniają się z biegiem lat. To powoduje, że dach nie jest jednolity kolorystycznie, ale jednocześnie jest estetyczny i naturalny.
Z kolei dachówki betonowe są mniej trwałe – „tylko” 70 lat, ale dają szereg możliwości na adaptację, ponieważ dzięki pokryciu akrylem występują właściwie w każdym kolorze. Dzięki temu takie pokrycia na dach z cementu można dopasować do elewacji budynku oraz środowiska zewnętrznego.
Wybór dachu
Wybór rodzaju dachu zależy od konstrukcji budowli oraz od wizji projektanta. Warto wiedzieć, że dachówki stosujemy do dachów skośnych z kątem nachylenia 20 stopni i więcej. Pokrycia z blachy można stosować przy dachach płaskich i o lekkim kącie nachylenia – doskonale sprawdzają się, gdy z dachu należy usunąć oblodzenie czy śnieg.