Decyzja o inwestycji budowlanej musi być dokładnie przemyślana i już na poziomie fundamentów stajemy przed ważnymi wyborami. Obecnie na rynku budowlanym najczęściej wybieranymi fundamentami są te wylewane sposobem tradycyjnym i płyty fundamentowe. Czym się różnią i jak wybrać?
Fundamenty tradycyjne jak sama nazwa wskazuje, są sprawdzone i powszechnie znane. To największa zaleta zastosowania tradycyjnej metody. Obok tego, nie wymaga się tutaj specjalistycznych materiałów, urządzeń budowlanych i w większości przypadków wylanie fundamentów nie wiąże się z ryzykiem błędów ze strony wykonawców. Ponadto tradycyjna metoda budowy może być wykorzystana na różnych gruntach, o różnym, często trudnym ukształtowaniu terenu.
Wadą takich fundamentów może być czas ich budowy, który może sięgać nawet do 4 tygodni.
Innym rodzajem są płyty. Płyta fundamentowa to metoda nowsza, której niewątpliwą zaletą jest fakt, że nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych jest rozwiązaniem bezpiecznym. Ponadto płyta fundamentowa jest jednocześnie podłożem parteru w budynku i jest odporna na nierówne osiadanie fundamentów.
Główną wadą w płytach fundamentowych jest niewątpliwie zarówno cena materiałów (wymagany jest droższy i wyższej klasy beton często wytwarzany na zamówienie) i koszty zatrudnienia profesjonalnej ekipy budowlanej.
Sposób osadzenia domu musi być indywidualną decyzją inwestora, który z pomocą producenta lub wyspecjalizowanego dystrybutora materiałów budowlanych i specyfikacją jego produktów będzie mógł dokonać odpowiedniego wyboru.